T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Verem Eğitimi Ve Farkındalık Haftası Etkinliği Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019

Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019.jpg

Sağlık Bakanlığı, hava yoluyla bulaşan ve akciğerler başta olmak üzere tüm organları tutabilen verem (tüberküloz) hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak Ayının ilk Pazar Günü ile başlayan hafta “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” olarak belirlemiş bulunuyor.

Bu program kapsamında müdürlüğümüz verem savaş dispanserinde tedavi gören hasta ve yakınlarına yönelik yemekli bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya;

Adıyaman Vali Yardımcısı Bedir DEVECİ, İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Erdoğan ÖZ, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ALAGÖZ, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi ÇELİK, Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Adil ALAN, Açık Ceza ve Tutuk Evi Müdürü Naci BİLMEZ ve diğer kamu kurum temsilcileri ile 90 hasta ve yakınının katıldığı organizasyonda verem hastalığının korkulacak bir hastalık olmadığı, hastalıkla hayatın nasıl devam ettiği, tedavi edilebilen bir hastalık olduğu vurgulanmıştır.

Toplantıda bir sunum yapan Adıyaman Verem Savaş Dispanseri İl Koordinatörü Dr. Songül YILDIZ yaptığı konuşmada “Adıyaman Verem Savaş Dispanseri (VSD) olarak Doğrudan Gözetimli Tedavinin daha etkili olması için akıllı telefon uygulaması başlatan ilk illerden biriyiz. Hastalarımız tedavi süresince dijital olarak görüntülü bir şekilde tedavi aldıkları kayıt altına alınarak tedavileri her gün takip edilmektedir. Akıllı telefonu olmayan hastalarımız da her gün aile hekiminin yanına gidip ilaçlarını içmektedirler. İlçelerde bulunan hastalarımıza ilaçlarını düzenli olarak götürüp ev ziyaretleri aktif olarak yapmaktayız. İl sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren Verem Savaş Dispanserimiz, Daire başkanlığımızca belirlenen tüm kriterleri yerine getiren Türkiye’deki ilk 8 ilden birisidir. Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Tüberküloz Laboratuvarı ile yaptığımız iş birliği sonucu balgam sonuçları hızlı ve düzenli bir şekilde takip etmekteyiz. Tüberküloz laboratuvarı 3.Seviye (üst düzey) olup balgam sonucu pozitif çıkan hastalar hemen tedaviye alınmaktadır.

Konuşmasına devam eden Dr. YILDIZ “Amacımız hastalarımızın tedaviye uyumunu sağlamak ve her türlü desteği vermektir. Bu amaçla hastalarımız ile her gün görüşerek hastanın tedaviye katılımı sağlanarak başarı oranımızı artırdık. Bu işin bir ekip işi olduğu ve bunu ancak hastalar ile bir aile olarak yapabileceğini belirtti.” Ayrıca Etkinliğin “Bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu bu projenin Türkiye de ilk defa yapıldığını ve bu organizasyonun esas sorumluluğunu alan Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) sorumlu Sağlık Memuru Nevzat AKGÜL’ e ayrıca teşekkür ederim.” dedi.

Yapılan organizasyonda verem hastası olan Z.G gönüllü olarak yaptığı konuşmada’ “Verem olduğumu öğrendiğimde çok korkmuştum ne yapacağımı bilemedim. Kullandığım ilaçlar çok fazlaydı ve her gün düzenli olarak ilaç içmek zorundaydım, bu süreç benim için zor bir süreçti. Verem savaş dispanserinde özellikle Adıyaman VSD İl Koordinatörü DR. Songül YILDIZ ve Sağlık Memuru Nevzat AKGÜL bana her türlü desteği sağladılar. Bu zor süreçte beni hiç yalnız bırakmadıkları için kendilerine ayrıca çok teşekkür ederim.” dedi.

Etkinlikte Adıyaman Vali Yardımcısı Bedir DEVECİ hasta ve yakınları ile aynı masada oturup sohbet etti, beraber yemek yediler.

Bu yıl 6-12 Ocak 2019 tarihleri arasında 72. Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası etkinlikleri ile toplumsal farkındalık çalışmaları kapsamında Adıyaman il sağlık müdürlüğü olarak ilimizde Tüberküloz hastalığıyla ilgili halkın bilinçlendirilmesi ve toplumun tüm kesimlerinin, bu hastalığa karşı dikkatinin çekilmesi amacıyla hafta boyunca etkinlikler düzenledik.

  • Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019 (7).JPG
  • Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019 (6).JPG
  • Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019 (4).JPG
  • Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019 (3).JPG
  • Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019 (5).JPG
  • Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019 (1).JPG
  • Verem egitimi Ve Farkindalik Haftasi Egitimi-10 ocak 2019 (2).JPG
Paylaş