T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Diyabet Okulunda Mezuniyet Töreni Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018

Diyabet Okulunda Mezuniyet Töreni


Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kahta Devlet Hastanesinde diyabet eğitimi alan Diyabet Okulu mezunları diplomalarını aldı.

Türkiye’ de son 10 yılda büyük artış gösteren diyabet tedavisinin en önemli adımlarından biri olan diyabet eğitimi Kahta Devlet Hastanesi’nde Diyabet Okulu adı altında 4 yıldır uygulanıyor. Bu kapsamda günlük bireysel eğitimlerle beraber grup eğitimlerini de alan 20 hastaya diplomaları verildi.

Türkiye’de diyabet hastalığının bilinçlendirilmesi ve önlenmesine yönelik önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Abdulkadir Dost,  yapılan araştırmalarda, diyabette hasta eğitimi olmadığı zaman, diyabete bağlı gelişen hastalıkların dört kat daha fazla ortaya çıktığını gösterdiğini söyledi.

Dost, “Diyabet okulunda verilen eğitimlerin amacı diyabetli bireylerde sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazandırmak, diyabette ilaç ve insülin kullanımını en doğru şekilde uygulamalarını sağlamaktır. 4 yıldır hizmet veren okulumuzda yaklaşık 1000 diyabetli bireye eğitim verilmiştir. Dâhiliye Uzmanı, Diyabet Hemşiresi, Diyetisyen ve Psikologlardan oluşan ekibimiz tarafından verilen eğitimlere, tüm diyabetli bireyler ve yakınları katılabilirler. Tüm diyabetlilerimize ve halkımıza sağlıklı bir yaşam diliyorum.” dedi.

Diyabet okulunda mezuniyet belgesini alan diyabetli bireyler ise,  Kahta Devlet Hastanesi’nin verdiği bu hizmetten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, diyabetin takip gerektiren bir hastalık olduğunu ve birlikte yaşam sürdürmek için iyi bir eğitim alınması gerektiği bunu da diyabet okulunda aldıklarını söyledi.

Etkinlik mezuniyet belgelerinin verilmesi, hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

  • Diyabet Okulunda Mezuniyet Töreni (2).jpg
  • Diyabet Okulunda Mezuniyet Töreni (1).jpg

Paylaş