T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Bölgede İlk Kez “Hot Biyopsi Koagülasyon (Damar Yakılması) İşlemi Adıyaman’da yapıldı. Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018

Bölgede İlk Kez “Hot Biyopsi Koagülasyon (Damar Yakılması) İşlemi Adıyaman’da yapıldı.


Adıyaman  İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Sezgin Barutçu tarafından bölgemizde ilk defa uygulanan bir yöntemle çok nadir görülen ve oldukça riskli bir barsak kanaması başarılı bir şekilde durdurularak hasta olası bir ameliyattan kurtarıldı.

Adıyaman’da yaşayan 62 yaşındaki bir bayan hasta sağ tarafında başlayan uyuşma şikâyeti ile Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. İnme tanısı konularak Nöroloji kliniğine yatırılıp uygun tedavisi başlandı. Klinikte tedavisi devam ederken barsak kanaması geçiren hastanın, yapılan tetkikler sonucunda kalın barsakta artere bağlı kanama olduğu tespit edildi. Bölgemizde ilk defa yapılan “Hot Biyopsi Koagülasyon (damar yakılması) işlemiyle kanama durdurularak kontrol altına alındı. Hastaya uygulanan operasyonu açıklayan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bölümü Doktoru Uzm. Dr. Sezgin Barutçu ‘’61 yaşındaki bayan hastamıza barsak kanaması nedeniyle yaptığımız kolonoskopi işleminde çok uzun uğraşlar sonucunda kolonda oldukça nadir görülen ‘’Dieulafoy Lezyonu’’ olarak tabir edilen bir arter kanaması olduğunu tespit ettik. Bu lezyon aslında daha çok mide de görmeye alışık olduğumuz bir hastalıktır. Tüm barsak kanamalarının %1 ‘ini oluşturan bu lezyonun kalın barsakta görülme oranı da %2 gibi oldukça azdır.”

Barutçu’’ Hastamızın toplamda 6 ünite kan ihtiyacı gerektirecek kadar kanaması oldu. Şeker hastalığı, kalça apsesine bağlı yoğun enfeksiyon ve yeni geçirilen inme nedeniyle hastamızın durumu oldukça riskliydi. Bununla birlikte yeni geçirilen inme nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olması hastamızı hem tekrar kanama riski açısından hem de gerekebilecek bir ameliyat açısından daha riskli bir konuma getirmekteydi. Biz de hastamızın mevcut durumunu göz önünde bulundurarak hastamıza ameliyatsız bir çözüm üretmeye çalıştık. Elimizdeki şartları da göz önünde bulundurarak kalın barsakta bulunan iki damarı hot biyopsi koagülasyon (damar yakılması) yöntemiyle başarılı bir şekilde yakarak kanamayı kontrol altına aldık. Bu lezyonun kalın barsak tipinde dünyada daha önce çok nadir kullanılmış olan bu yöntemi hastamıza başarılı bir şekilde uyguladık. Hastamızı bu sayede ek hastalıklarından dolayı kendisi açısından oldukça riskli olabilecek bir ameliyattan kurtarmış olduk’’ diye konuştu.

Hastane olarak önemli bir operasyonu gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını ifade eden Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Fatih Doğan “Hastane olarak gerek branşlarında uzman hekimlerimiz, hastane çalışanlarımız ve modern cihazlarımızla sadece Adıyaman halkına değil, bölgemize ve farklı illerden gelen hastalarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Hastanemiz bünyesinde bir biri ardına önemli operasyonlara imza atarken son olarak hastanemiz hekimlerinden Uzm. Dr. Sezgin Barutçu tarafından bölgede ilk defa uygulanan başarılı bir operasyon yapılmıştır. Başarılı operasyona imza atan hekimimize ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaş