T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Sağlık Çalışanları Dünya AIDS Gününde Üniversitede Stant Kurdu Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018

Sağlık Çalışanları Dünya AIDS Gününde Üniversitede Stant Kurdu


1 Aralık dünya AİDS Gününde toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalığının arttırılması amacıyla basılı doküman desteğinin sağlanması,  üniversiteler başta olmak üzere farkındalık ve bilgilendirme için tüm hedef gruplarda akran eğitimi dâhil eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi çalışmaları yürütülmektedir.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Daire Başkanlığı bulaşıcı hastalıkları kontrol şubesi çalışanları Adıyaman Üniversitesi bahçesinde bir stant kurup okul öğrencilerine hastalık hakkında bilgi içirikli broşürler dağıtıp, farkındalık yaratmak için öğrencilere kırmızı kurdeleler taktılar.Konu hakkında bir açıklama yapan Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Erdoğan ÖZ; “HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolunun cinsel temas olması nedeni ile korunma büyük önem taşımaktadır. “Tek çare tek eşliliktir.” sloganı ile de ifade edildiği gibi; tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır. Şüpheli durumlarda ise doktora müracaat ederek gerekiyorsa test yaptırmak gerekmektedir.

Günümüzde doğru zamanda ilaç tedavisine başlayan HIV pozitifler kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler. Geç HIV tanısı alan ve AIDS evresinde olan kişiler dahi ilaç tedavisiyle sağlık ve yaşam kalitelerini artırarak yaşamlarını sürdürebilirler. Ülkemizde ilaca erişimde sorun yaşanmamaktadır.

Bunların yanı sıra, HIV pozitif annenin; gebelik döneminde, doğum sırasında ilaç tedavisi alması, doğum sonrasında bebeğe uygulanan ilaç tedavisi ve emzirmenin önlenmesi ile anneden bebeğe HIV bulaşı önlenebilmektedir. HIV(+) anneden ilaç tedavisi ile HIV(-) bebek doğabilmektedir.

           HIV enfeksiyonu, HIV pozitif kişilerle, aynı iş yerinde çalışmak, aynı okulda okumak, aynı ortamda bulunmakla, ortak çatal kaşık kullanmakla, dokunmak, tokalaşmakla, telefon, kitap, defter gibi araçları ortak kullanmakla, ortak duş-banyo alanlarını, havuzları, tuvaletleri ortak kullanmakla böcek ve sinek sokması ile bulaşmaz.

           Ülkemizde; HIV/AIDS hastalığının yayılımının önlenmesi hedefiyle toplumda ve yüksek riskli davranışta bulunan gruplarda korunma ve önleme çalışmalarına öncelik verilmesi, HIV ile yaşayan kişilere yönelik ayrımcılık ve damgalanmanın önlenmesi, şüpheli teması olan kişilerin HIV/AIDS hastalığı, bulaşma, korunma yolları konusunda bilgilendirilmesi ve doğru yönlendirilmeleri, HIV ile yaşayan kişilerin tedaviye kolay ve kesintisiz biçimde ulaşmasının sağlanması, sosyal destek, bakım olanaklarının iyileştirilmesi ve yaşam kalitelerinin arttırılması için çalışmalar yürütülmekte ve yeni çalışmalar planlanmaktadır.

           Bu kapsamda hastalık cevabını destekleyecek ve güçlendirecek pek çok çalışma yürütülmektedir. HIV/AIDS açısından hassas ve önemli gruplara; HIV/AIDS’den korunma ve bulaşıcı yolları hakkında bilgi verilmesi, ücretsiz ve gizlilik esasları içerisinde HIV test hizmetinin sunulması, test öncesi ve sonrasında danışmanlık hizmetinin sunulması, tedavi için doğru merkeze yönlendirme yapılabilmesi için Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri oluşturulmaktadır” Dedi.
  • Sağlık Çalışanları Dünya AIDS Gününde Üniversitede Stant Kurdu (4).jpeg
  • Sağlık Çalışanları Dünya AIDS Gününde Üniversitede Stant Kurdu (5).jpeg
  • Sağlık Çalışanları Dünya AIDS Gününde Üniversitede Stant Kurdu (2).jpeg
  • Sağlık Çalışanları Dünya AIDS Gününde Üniversitede Stant Kurdu (3).jpeg
  • Sağlık Çalışanları Dünya AIDS Gününde Üniversitede Stant Kurdu (1).jpeg
Paylaş