T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Kahta Devlet Hastanesi'ndeki Asansörler Yenilendi Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018

Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Abdulkadir Dost, Türkiye’de ilk defa Kahta Devlet Hastanesi'nde ‘açılabilir koltuklu’ asansör uygulamasını başlattıklarını söyledi.

Yeni haliyle hizmete giren asansörlerde görme ve duyma engelli vatandaşların yanı sıra, yaşlı hastaların hizmete erişimini kolaylaştıran birçok özellik bulunuyor.

Asansörlerin yeni haliyle hizmete girdiğini ifade eden Dost,  “Her geçen gün hasta sayımızın artması ile birlikte mevcut talebi karşılamakta yetersiz kalan asansörlerimizde yenileme çalışmaları başlattık. Kumanda sistemleri, kat kumanda panelleri,  asansör içi kabin butonları değiştirilerek, direk duruş sistemi ile aşırı yük sistemleri yenilenmiştir. Kabin, kurtarma hizmeti ile kalıcı irtibatı sağlayan çift yönlü haberleşme ile donatılmıştır. Kabin içi modernizasyon ile birlikte elektrik-elektronik ve mekanik anlamda revizyondan geçirilen asansörlerimiz, bakanlık tarafından yetkilendirilen A tipi muayene kuruluşu denetimi sonucu yeşil etiket (güvenli) alma kriterlerini sağlamıştır. Modern ve TSE standartlarına uygun bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.” dedi.

‘Türkiye’de İlk Defa Açılabilir Asansör Koltukları’

Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirdiklerini ifade eden Dost, yaşlı ve yürüme güçlüğü çeken hastalar için, sedye (acil hasta taşıma) asansörleri hariç, diğer tüm asansörlere Açılabilir Koltuk ilave edildiğini söyledi.

‘Engelsiz Asansör’

Dost, “Asansörlerimizde görme ve duyma engelli hastalarımızın hizmete erişimini kolaylaştıran tutunma barları, acil kurtarma kiti, sesli uyarı sistemi ve brail alfabesi de yer alıyor. Ayrıca vatandaşlarımıza anne sütünden obeziteye, akılcı ilaç kullanımından beslenmeye, acil 112 hattının kullanımına kadar birçok konuda bilgilendirici işitsel sunumlar yapılıyor. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen TBMM Başkanvekili Sn. Ahmet Aydın’a ve İl Sağlık Müdürü Sn. Erdoğan Öz’e teşekkürü borç bilirim.” ifadelerini kullandı.

Asansörlere yapılan yeni uygulamalar ziyaretçilerin ilgisini çekerken, hasta ve yakınlarını memnun ettiği görüldü.

  • Kahta Devlet Hastanesi'ndeki Asansörler Yenilendi (2).jpeg
  • Kahta Devlet Hastanesi'ndeki Asansörler Yenilendi (3).JPG
  • Kahta Devlet Hastanesi'ndeki Asansörler Yenilendi (1).JPG
  • Kahta Devlet Hastanesi'ndeki Asansörler Yenilendi (3).jpeg
  • Kahta Devlet Hastanesi'ndeki Asansörler Yenilendi (1).jpeg


Paylaş