T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Erken Teşhis Hayat Kurtarır! Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018

Erken Teşhis Hayat Kurtarır!


2004 Yılından beri kadınların meme kanserinin erken teşhisin önemini ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm dünyada ve ülkemizde meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

14 Nolu Aile Sağlığı Merkez binasında bulunan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezini (KETEM)  Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Tıbbi Hizmetler Başkanı Opr. Dr. Cengiz YORULMAZ, Mali Hizmetler Başkanı İ.Halil KAYA ve Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mustafa KUTLU ve yöneticiler eşlik etti.

KETEM Sorumlu Hekimi Dr.Dilek KORKMAZ tarafından kanser hastalığı ile ilgili veriler paylaşıldı.

Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mustafa KUTLU ise konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; “Sağlık Bakanlığı tarafından Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)biriminde 5 yılda bir 30-65 yaş arası tüm kadınlarda rahim ağzı kanseri, 2 yılda bir 40-69 yaş arası tüm kadınlarda meme kanseri(kadınlar arasında en yaygın kanser ve erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilen bir kanser türüdür.),2 yılda 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkeklerde kolerektal kanseri için tarama yapılmaktadır. Ekim ayı (1-31 EKİM)Meme Kanseri farkındalık ayı olarak bakanlık tarafından belirlenmiş olup, bu nedenle Ekim ayı boyunca yapılan eğitimler ve faaliyetler yoğunlaştırılmıştır. Adıyaman Merkez Ketem olarak günde ortalama 46 kişiye toplamda 1018  kişiye Ekim ayında Mamografi çekilmiştir. Bu sayıyla Sağlık Bakanlığının verilerine göre Türkiye de 2.sıraya girdik. Taradığımız kişiler arasında 23 kişi şüpheli kitlelerden dolayı Genel Cerrahi polikliniğine sevk edilmiştir”. Dedi.

Adıyaman İl Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan ÖZ konu hakkında yaptığı açıklamada ise; KETEM’lerde ve Toplum tabanlı taramaların yapıldığı merkezlerde ise %85 oranında erken evrede kanser teşhis edilebilmektedir. Unutulmamalıdır ki; erken teşhis hayat kurtarır, meme koruyucu cerrahiler ve meme onarımı ise hayata bağlar dedi.

Sayın Öz, KETEM’de çalışan tüm personeli özverili ve başarılı çalışmalarından dolayı kutladı. Bu işin bir ekip işi olduğu vurgulayarak çalışan personellerine Teşekkür Belgesi takdim etti. Ayrıca Bakanlığımız KETEM Birimimizin başarılı çalışmalarından dolayı bizlere yeni Dijital Mamografi Cihazının müjdesini verdi, Diyerek sözlerini tamamladı.

  • Erken Teşhis Hayat Kurtarır (1).jpg
  • Erken Teşhis Hayat Kurtarır (2).jpg
  • Erken Teşhis Hayat Kurtarır (3).jpg
Paylaş