T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Miniklere Ağız ve Diş Sağlığı Taraması Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018

Miniklere Ağız ve Diş Sağlığı Taraması


Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığının genelgesi doğrultusunda milli eğitim müdürlüğüne bağlı merkez, köy ve ilçelerinde eğitim – öğretim gören 60 ayını dolduran anasınıfı öğrencileri ile 1.2.3. sınıf öğrencilerine yönelik ağız ve diş sağlığı taraması ile florürlü vernik uygulaması beraberinde gerçekleştirilecektir.

İl genelinde gerçekleştirilecek olan program dahilinde toplum sağlığı merkezlerinde, okullarda afiş asılıp broşür dağıtılarak aile, öğretmen ve öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı farkındalığı sağlanmaktadır.

2017-2018 Eğitim öğretim yılı içerisinde 2 tur şeklinde yapılacak olan koruyucu ağız ve diş sağlığı programı kapsamında il geneli 43060 öğrenciye en az 3 ay ara ile florürlü vernik uygulanması 12960 1. Sınıf öğrenciye ise diş taramasının yapılması hedeflenmiştir. 20 Ekim 2017 tarihinde start verilen 1. tur program kapsamında merkez de 4 diş hekimi ile 8 yardımcı sağlık personeli , ilçelerde toplam 9 diş hekimi ve  21 yardımcı sağlık personeli görevlendirilmiştir. Sömestr tatili ile 1. Tur sonlandırılması planlanan uygulama halen devam etmektedir.
  • Miniklere Ağız ve Diş Sağlığı Taraması (2).jpeg
  • Miniklere Ağız ve Diş Sağlığı Taraması (3).jpeg
  • Miniklere Ağız ve Diş Sağlığı Taraması (1).jpeg
Paylaş