T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

UMKE’den Gerçeği Aratmayan Tatbikat Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018

Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat_Kapakk.png

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen UMKE Tatbikatı, Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi yan tarafında bulunan yeni yapılacak 300 yataklı Doğum Hastanesine ait boş arazide, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz’ün de katılımıyla gerçekleşti.

          Tatbikatın başlangıcında konuşan Sağlık Müdürü Erdoğan ÖZ, “İftiharla ifade ediyorum ki bugün dünyanın afetlere en hazır ve en donanımlı olan ekipleri Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulmuştur. Bu ekiplerin başında da UMKE gönüllüleri gelmektedir.” dedi.

          Sayın ÖZ konuşmasına şöyle devam etti: “Konum itibariyle ülkemiz afet risk katsayısı yüksek bir bölgede yer almaktadır. İlimiz ise 1. derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Yaklaşık son 1 yıl içerisinde 5 şiddetinden yüksek iki deprem yaşadık. Dolayısıyla il olarak her an afetlere hazır olmak zorundayız ve afetlerin sahadaki en önemli kurumlarından biriside hiç şüphesiz bizleriz, yani sağlık camiasıdır. Samsat ilçemizde gerçekleşen deprem bölgesi olay yerine tüm personeliyle hazır vaziyette ilk varan ekiplerden birisi Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü UMKE birimi olmuştur.

        İlimizin gururu olan bu müesseseye, var olan 12’si hekim 130 UMKE personeline yeni 25 (3'ü hekim) UMKE personeli kazandırılarak İlimizdeki UMKE personel sayısı toplamda 155 kişiye ulaşmıştır. UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) gönüllülük esasına dayalı bir kuruluştur. Dolayısıyla bu eğitime katılan ve katılmış olanların tamamı gönüllü arkadaşlardır. Bir haftalık (25-29 Haziran) zorlu bir UMKE eğitiminden sonra, son gün yani bugün icra edilen gerçeği aratmayan enkazdan yaralı çıkartma, araç içinde sıkışmış yaralı kurtarma, doğalgaz patlamasında yaralı kurtarma, iple hasta kurtarma ve olay yeri yönetim tatbikatıyla başarılı bir eğitim süreci geçirildi. Bu vesileyle tatbikatta bizlere katkı ve katılım sağlayan başta Adıyaman AFAD Müdürlüğüne, İl Dağcılık Federasyonu temsilcisi M. Ali YILMAZ beye, UMKE Birim Sorumlumuza ve tüm UMKECİ arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (1).jpeg
  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (2).jpeg
  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (3).jpeg
  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (4).jpeg
  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (5).jpeg
  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (6).jpeg
  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (7).jpeg
  • Umkeden Gercegi Aratmayan Tatbikat (8).jpeg


Paylaş