T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

GETAT Polikliniğine Büyük İlgi Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019

Kapak_Getat poliklinigine buyuk ilgi 18 Nisan 2019.jpg

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi 82.yıl ek hizmet binasında açılan geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) polikliniği vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi görüyor.

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP NEDİR?

“Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

GETAT Polikliniğinde yapılan geleneksel ve tamamlayıcı tedavi uygulamaları hakkında bilgi veren dahiliye uzmanı Uzm. Dr. Enes Seyda ŞAHİNER; “Yaklaşık 2 aydır bu sağlık hizmetini Adıyaman’da vermekteyiz. Türkiye’de 26 şehirde 40 ‘ın üzerinde Geleneksel Tıp Merkezi var ve bunlardan bir tanesi de ilimizde açılmış bulunmaktadır. Bu Adıyaman için gerçekten çok güzel bir hizmettir. Burada daha çok 15-20 yıllık şikayetleri olan hastalarımız, kas iskelet sistemi ağrılarından tutun da bel fıtığı, baş ağrısı, migren, vertigo, uzun zamandır tedavi için dolaşmış ama şifa bulamamış ilaçlardan fayda görememiş hastalarla biz burada birebir alakadar olmaya çalışıyoruz. Getat polikliniğimizde Bir hastamıza en az yarım saat zaman ayırıp, Duruma göre yapacağımız işleme hastamızla birlikte karar veriyor tedavilerimize öyle davam ediyoruz.

İşlemlerimiz arasında halk dilinde bilinen ismiyle Hacamat kupa dediğimiz tedavi uygulamaları da bulunmaktadır. Onun dışında akupunktur, PRP uygulamaları da yapıyoruz, ben aynı zamanda dahiliye hekimi olduğum için hastamızın hem laboratuvar tetkikleriyle hem modern tıp uygulamalarıyla buradaki bu alternatif daha doğrusu Geleneksel Tıp uygulamalarını birleştirip o şekilde hastalarımızın şifası için çalışıyoruz, biz burada hacamat dışında gerekirse hastamızın normal tıbbi tedavisini de düzenliyoruz. Hastamızın şeker hastalığı olabilir, tansiyonu olabilir, kalp hastalığı olabilir, belki de kan sulandırıcı ilaç kullanıyor olabilir veya özellikle bayan hastalarımızda kansızlık olabilir. Bunlara bağlı olarak hacamatın uygulanabileceği ama uygulanamayacağı alanlar da var, ona göre biz hastalarımızı bilgilendirip uygun işlem neyse gerçekleştiriyoruz. Bu polikliniğimizin en baştaki temel amacı; hastalarımızı merdiven altı dediğimiz sağlıksız uygulamalardan kurtarmak ve hekim kontrolünde hastanede hijyenik şartlarda steril bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmektir.” dedi.

  • Getat poliklinigine buyuk ilgi 18 Nisan 2019 (2).jpg
  • Getat poliklinigine buyuk ilgi 18 Nisan 2019 (3).jpg
  • Getat poliklinigine buyuk ilgi 18 Nisan 2019 (1).jpg
Paylaş