T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

Dumansız Hava Sahası Denetimleri Yapıldı. Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020

kapak_Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020.jpg

ADIYAMAN’DA 4 EYLÜL 2020 YILI 4207 SAYILI KANUN KAPSAMINDA ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN DUMANSIZ HAVA SAHASI DENETİMLERİ YAPILDI.

 

İçişleri Bakanlığınca 2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planında üst düzey yöneticileri ve görsel medya temsilcilerinin yer aldığı denetimlerin yapılması amacıyla Adıyaman’da tütün ve tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi hakkında kanun kapsamında, sigara içmeyen vatandaşların pasif etkilenmesini önlemek amacıyla kapalı mekânlardaki ‘Dumansız hava sahası’ denetimleri yapıldı.

4 Eylül 2020 Cuma günü Valimiz Sayın Mahmut ÇUHADAR başkanlığında, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan ÖZ, İl Emniyet Müdürü İbrahim ERGÜDER ve diğer üst düzey yöneticilerinde katılımı ile yapılan denetimlerde 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun gereği işyeri sahiplerine bilgi verildi. Üst düzey yöneticilerin katılımı ile İlimizde yapılan dumansız hava sahası denetimleri ile özellikle halkımızın yoğun olarak kullandığı  kafe, kafeterya ve restoran, dumansız hava sahası oluşturmak, tütün ürünleri kullanımının zararları konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek, sigara kullanan vatandaşlarımıza sigarayı bırakması konusunda telkinde bulunmak, tütün dumanından pasif etkilenmeyi önlemek, çocuk ve gençleri tütün kullanımından korumak amaçlanmıştır.

Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tütün ürünlerinin tüketilmesi ülkemizde yaygın bir alışkanlık ve ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu ürünlerin tüketilmesi, kullananların yanı sıra pasif olarak tütün dumanına maruz kalanları da etkilemektedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin günlük hayatta tütün ürünü tüketen yetişkinlerle bir arada bulunmaları ve onlara özenmeleri, gelecek nesillerin sağlığını tehdit eder durumdadır.

Farkındalık oluşturmak amacıyla üst düzey yöneticilerle tütün denetimi gerçekleştirilerek kapalı alanlara sahip işletmeler ve açılır kapanır sisteminde hizmet veren “Kafe, Lokanta, Pastane” gibi halkın yoğun bulunduğu eğlence ve sosyal yaşam alanlarında tütün ve tütün ürünlerinin tüketimine izin verilmemesi gerektiği uyarılarında bulunuldu. İlgili kanun uygulamaları hakkında işletme sahiplerine kış ayları öncesi bilgilendirme yapılarak, kanun uygulamalarındaki eksiklikleri görülen işletmelere kış öncesi eksikliklerin giderilmesi yönünde uyarılarda bulunuldu.

Geçtiğimiz aylarda da İlimiz genelinde gerçekleştirilen rutin denetimlerin yanında T.C. Sağlık bakanlığı alo 184 numaralı ihbar hattına da yapılan ihbarlar sonrası ekipler ihbarın yapıldığı alanda denetimlerini sürdürüyor. Rutin ve ihbarlı denetimler dışında İlimiz genelinde çapraz tütün denetimleri gerçekleştirilmektedir.  • Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020 (1).jpeg
  • Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020 (2).jpeg
  • Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020 (3).jpeg
  • Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020 (4).jpeg
  • Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020 (5).jpeg
  • Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020 (6).jpeg
  • Dumansiz Hava Sahasi Denetimleri_5 eylul 2020 (7).jpegPaylaş