T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü

3-9 Kasım Organ Ve Doku Bağışı Haftası Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2017

3-9 Kasım Organ Ve Doku Bağışı Haftası


UzmDrErdoganOz.jpg

“3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası” nedeniyle Adıyaman İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan ÖZ bir mesaj yayınladı.

Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Organ yetmezliği önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Organ bağışı ve nakli sayılarının arttırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre organ nakli bekleyen Türkiye’de 28.148 hasta bulunmaktadır. Bunların 21.540 ise böbrek nakli bekleyen hastalarımız oluşturmaktadır.

Ülkemizde her yıl kutlanmakta olan “3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası” ilimizde de etkin, verimli ve halka ulaşabilen faaliyetlerle değerlendirilecektir. “Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır” sloganı ile başlatmış olduğumuz bu faaliyetlerde amacımız halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyi ile gönüllü bağışçı sayısının arttırılmasıdır.

Hastanelerimiz, Toplum Sağlığı Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezleri ve toplu yaşanılan mekânlarda halkın görebileceği uygun yerlerde afişler asılarak buralarda kurulan stantlarda gönüllü vatandaşlarımızdan organ ve doku bağışı alınmaktadır. Başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerimiz sağlık personellerimizce hafta boyunca yapılacaktır.

İlimizde 2012 yılından itibaren yapılan faaliyet ve etkinlikler neticesinde organ ve doku bağışçı sayısı bu ay itibariyle, (TDİS) Transplantsyon, Diyaliz ve İzleme Sistemlerindeki kayıtlara göre 1.610’a yükseltilmiştir. Amacımız bu sayının daha da yükseltilerek organ ve doku nakli bekleyen hastalarımıza en kısa zamanda organ ve doku naklinin gerçekleştirilmesinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Tüm halkımızı daha duyarlı olmaya ve organ ve doku bağışı yapmaya davet ediyoruz dedi.

Paylaş