overlay

Haberler

1-31 Ekim meme kanseri bilinclendirme gunleri_kapak_2018.jpg

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Etkinlikleri kapsamında Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı tarafından Meme Kanseri’nde Erken Teşhiste farkındalık yaratmak amacı ile birtakım etkinlikler düzenlendi.

Bu kapsamda Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) eğitim hemşireleri tarafından başta Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz olmak üzere tüm kurum çalışanlarına "Meme Kanseri " farkındalık sembolü olan pembe kurdele takılmıştır. Sayın Müdürümüz Erdoğan Öz ise; 40 yaş üstü kadınların taramalarını yaptırmak üzere KETEM'e başvurmaları gerektiğini vurgulamıştır. Yine farkındalığı arttırmak üzere Adıyaman il genelinde belediyelerin ilan büroları aracılığı ile hedef nüfusa yönelik kanser taramalarını yaptırmak üzere anonslar yapılmaktadır, sağlık çalışanları ve sağlık meslek lisesi öğrencilerine yönelik eğitimler düzenlenmiştir.

Kanserin kontrolünde en etkili yöntemin, halkı kanserden korunma, erken tanı ve tarama programları hakkında bilinçlendirmek olduğu gerçeğinden yola çıkarak; her yıl dünyada “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Günleri" olarak değerlendirilmektedir. Meme kanserinde erken tanı, hayatta kalma şansını ve tedavinin başarısını önemli oranda arttırır.

Günümüzde gelişmiş tarama yöntemlerinin fırsat verdiği erken tanı ile tedavi şansı, meme kanserinde iyileşme oranını %90 ın üzerine çıkarmayı başarmıştır.

Tüm teknolojik ilerlemelere rağmen meme kanseri teşhisinde en önemli nokta, kadınların kendilerine düzenli aralıklarla meme muayenesi yapmaları ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) iki yıllık aralar ile meme kanser taramalarını yaptırmalarıdır.

  • 1-31 Ekim meme kanseri bilinclendirme gunleri_2018-3.jpg
  • 1-31 Ekim meme kanseri bilinclendirme gunleri_2018-4.jpg
  • 1-31 Ekim meme kanseri bilinclendirme gunleri_2018-2.JPG
  • 1-31 Ekim meme kanseri bilinclendirme gunleri_2018-5.JPG
  • 1-31 Ekim meme kanseri bilinclendirme gunleri_2018-1.JPG