Kuaförlere koronavirüs testi yapıldı
21 Mayıs 2020

Kapak_Kuaforlere korona testi_2019.jpg

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede ilk dönemin geride kaldığını ve ikinci döneme “Kontrollü Sosyal Hayat” adının verildiğini açıklamış, Koca’nın bu açıklamasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye’nin aşamalı olarak normalleşme sürecine gireceğini belirtmişti.

Türkiye’de normalleşme sürecinin ilk adımlarından birisi de salgın nedeniyle kapatılan berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin 11 Mayıs Pazartesi günü yenden açılması olmuştur.

Yeni Coronavirüs (Covid-19) hastalığının yayılmasının kontrolü için ilimiz genelinde tedbirler alınmakta ve hastalığın bulaşmasının engellenmesi için birçok alanda sayısız faaliyetler devam ettirilmektedir.

Bu kapsamda hizmet verdikleri müşterileri ile yakın temas içerisinde olan berber, kuaför ve güzellik merkezleri çalışanlarının ve hizmet verdikleri kişilerin sağlığının korunması amaçlanarak 19 Mayıs 2020 tarihinden itibaren ilimiz genelinde faaliyet gösteren 628 berber, kuaför ve güzellik salonu çalışanının COVİD-19 yönünden taraması gerçekleştirilmiş olup; tüm çalışanların sağlık taraması, 22 Mayıs 2020’de mesai bitimine kadar tamamlanacaktır. Ayrıca, çalışma kapsamında vatandaşlarımız ile yakın temas kurarak meslekleri icra eden berber, kuaför ve güzellik merkezi çalışanlarının eğitim, denetim ve periyodik muayeneleri bundan sonraki süreçte de ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte kesintisiz şekilde devam ettirilecektir.

Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlükleri bünyesinde çalışan hekim ve diğer sağlık personellerinin katılımıyla oluşturulan Filyasyon ekipleri, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Merkezi çalışanları tarafından hastalık sonrası taburcu olanlar, ayakta tedavi ve takip edilenler ile bunların temaslıları düzenli olarak ziyaret edilmekte, telefon ile gerekli bilgilendirmeler ve eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

 

                                                            ADIYAMAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

  • Kuaforlere korona testi_2019 (6).jpg
  • Kuaforlere korona testi_2019 (1).jpg
  • Kuaforlere korona testi_2019 (2).jpg
  • Kuaforlere korona testi_2019 (3).jpg
  • Kuaforlere korona testi_2019 (4).jpg
  • Kuaforlere korona testi_2019 (5).jpg
  • Kuaforlere korona testi_2019 (7).jpg